Ezen az őszön két osztály vett részt terepgyakorlaton a Vértesben, a 9.a október 11-12-én, a 9.b pedig október 17-18-án (ők maradtak még egy éjszakát, megnyújtották a programot egy osztálykirándulási nappal is). A program szállásául a Pusztavám felett elhelyezkedő Vértes Tábor szolgált, melynél jobb helyszínt el sem lehetne képzelni erre a célra.
Az első nap reggelén az iskola udvarán gyülekeztünk, a csomagokat és az expedíciós felszerelést (határozókönyvek, mikroszkópok, metszetek, élelem, stb.) autóval vittük a szállásig, közben az osztályfőnök kíséretében az osztály Mórra érkezett autóbusszal. A szállásig tartó mintegy 5 km-es úton gyalog ment fel a csapat, eközben már megismerkedtek a fontosabb fa- és cserjefajokkal, egynémely lágyszárúakkal, a jelentősebb erdőtípusokkal, valamint nagy vonalakban a Vértes hegységgel.
A megérkezés és a szállás elfoglalása után rövid ebéd és egy kis pihenés következett, majd kezdetét vette a délutáni szakmai program. Az osztály egyik fele növényhatározással, növényismerettel foglalkozott, eközben a másik fele mikroszkópos gyakorlaton vett részt, ahol a mikroszkóp használatát sajátították el, és tanulmányozták a növényi és állati szöveteket, erdei és vízi parányokat. Félidőben cseréltünk, s így hamar elérkezett a közös vacsora ideje.
Vacsora után a tervezett tábortüzet és sütögetést (no meg a csillagképekkel és az égbolton megfigyelhető bolygókkal és egyéb objektumokkal való ismerkedést) sajnos az időjárás eső és borult ég formájában meghiúsította, viszont nagy pingpong-partik és tartalmas beszélgetések formájában sikerült kellemesen múlatni az időt lefekvésig. A fiúkat még a szemerkélő eső és a sűrűsödő félhomály sem tudta eltántorítani egy kis focizástól.
A második nap délelőttje az ismétlésről és a megszerzett tudás értékeléséről szólt, hiszen a terepgyakorlat oktatási eseményként érdemjeggyel zárul: reggeli után (némi közös gyakorlás után) egy rövid és nem nehéz kérdéssor kitöltésével adtak számot a tanulók a megismert növényfajok felismeréséről, az erdőtípusok és a Vértes jellemzőiről, a mikroszkóp használatáról.
Ezután már csak a hazautazás maradt hátra: a 9.a lesétált Mórra Ivanics tanár úr kíséretével, majd hazabuszoztak Székesfehérvárra, a 9.b-sek pedig egy további tartalmas napon vettek részt a Vértes Tábor területén Blahó Ágnes tanárnővel.
Mindkét terepgyakorlaton sikerült jó hangulatban és hasznosan eltölteni a közös időt, diáknak és tanárnak egyaránt jól telt e két erdei nap.
Kiss Ildikó, Kiss Zsolt