Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola
A köznevelési törvény értelmében „az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása”. A közösségi szolgálat végzésének igazolását először a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni.
Az elkövetkezendő években tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezniük. Ennek területei a következők lehetnek: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, katasztrófavédelmi tevékenység.
Tisztelt Szülő!
Engedje meg, hogy tájékoztassam az Ön gyermekére kötelező érvényű törvényi szabályozásról.
A köznevelési törvény értelmében „az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása”. A közösségi szolgálat végzésének igazolását először a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni, tehát gyermekének az elkövetkezendő években tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezni. Ennek területei a következők lehetnek: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, katasztrófavédelmi tevékenység. A közösségi szolgálat elvégzése a 9. évfolyamos jogviszony létesítésekor kezdhető meg (tehát nyáron már végezhető) és a rendes érettségi vizsga megkezdéséig (12. évfolyam) kell befejezni.
A közösségi szolgálat célja a diákok személyes és szociális kompetenciáinak fejlesztése, felelősségérzésük erősítése, csapatmunkára való felkészítésük. Emellett segíti a tolerancia fejlesztését, a tudatos tervezés-szervezés és önértékelés megvalósítását. A közösségi szolgálati tevékenységet az iskola szervezi meg. Együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezetekkel, vezeti a dokumentációt, felkészíti a diákokat, és segít az elvégzett munka feldolgozásában.
Fontos, hogy a diákok időben elkezdjék és beosszák a munkát, hiszen apránként tudják az 50 órát teljesíteni (alkalmanként tanítási napon maximum 3 óra tanítási napokon kívül maximum 5 óra számolható el úgy, hogy az oda- és visszautazás nem számít bele az elvégzett munkába). Fontos tudnia, hogy bár az iskola nagyon komoly szerepet kap a közösségi szolgálat megszervezésében, a törvény szerint nem kell felügyeletet, kíséretet biztosítania a közösségi szolgálathoz.
Miután a közösségi szolgálat tanórai keretek között nem, csak „szabadidőben” végezheti, és ilyen indokkal a diák nem menthető fel a másnapi számonkérések alól, célszerű a péntek délutánokat, hétvégéket, szüneteket igénybe venni erre a tevékenységre. Ha gyermeke sajátos nevelési igényű, a következő felülvizsgálatnál állásfoglalást kell kérnie a szakértői és rehabilitációs bizottságtól, mert a javaslat alapján a közösségi szolgálat mellőzhető.
Amennyiben gyermekének ismeretségi körön belül lehetősége van közösségi munka végzésére, kérem, mindenképpen jelezze az iskola felé, hiszen a munka csak akkor számolható el, ha az iskola előzetesen együttműködési megállapodást kötött a fogadó szervezettel. (A szerződésminta honlapunkon megtalálható.)
Ha Ön olyan helyen dolgozik, vagy olyan kapcsolata van, ahol szívesen fogadnának középiskolás diákokat bármilyen segítő tevékenység elvégzésére, kérem, vegye fel a kapcsolatot iskolánkkal (lehetséges együttműködő szervezetek: egészségügyi és szociális intézmények: pl. idősek otthona, kórházak; oktatási intézmények, pl. bölcsődék, óvodák; ÁNTSZ vagy Vöröskereszt helyi szervezetei, különböző segítő civil szervezetek stb.)
Az együttműködő szervezetek listája folyamatosan bővül, megtalálható a honlapunkon.
Együttműködését és segítségét előre köszönöm:
Siposné Tóth Krisztina
főigazgató
A közösségi szolgálati tevékenységet az iskola szervezi meg. Együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezetekkel, vezeti a dokumentációt, felkészíti a diákokat, és segít az elvégzett munka feldolgozásában.
Kérjük, ha Önök fogadó szervezetként vállalnák a velünk való együttműködést, akkor az itt letölthető együttműködési megállapodást két példányban szíveskedjenek az Önökre vonatkozó részek kitöltése után az iskolai koordinátor címére megküldeni (postai vagy éppen a közösségi szolgálatot végző diákunk által.
Fontos! A tanulóink együttműködési megállapodás hiányában történő munkavégzését nem tudjuk elfogadni és igazolni, ezért a tanulói jelentkezéseket mindenképpen meg kell előznie az együttműködési megállapodás aláírásának.