Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola

SPECIALIZÁCIÓK

A 11-12. évfolyam közép- és emelt szintű érettségi vizsgára felkészítő foglalkozásaira való jelentkezés eljárásrendje, csoportszervezése

A 11-12. évfolyamon az iskola az előzetes igények felmérését követően tantárgyi csoportosításban (blokkrendszerben) biztosítja az emelt szintű érettségi vizsgára való felkészítő foglalkozásokat. Mindegyik blokkból egy tantárgy választható szabadon. A választásnál javasoljuk figyelembe venni, hogy a tanuló milyen szabadon választott tantárgyból kíván emelt érettségi vizsgát tenni.

2024/2025-ben az alábbi blokkrendszer volt érvényben:

11. emelt 1. 11. emelt 2. 11. emelt 3.
magyar nyelv és irodalom (2)
matematika (2)
történelem (2)
fizika (3)
biológia (3)
földrajz (3)
természettudomány (2)
történelem (2)
kémia (3)
digitális kultúra (2)
angol nyelv (2)
német nyelv (2)
francia nyelv (2)
12. emelt 1. 12. emelt 2. 12. emelt 3.

matematika (3)

magyar nyelv és irodalom (3)

biológia (3)

fizika (3)

földrajz (3)

történelem (3)

kémia (3)

német nyelv (3)

angol nyelv (3)

spanyol nyelv (3)

(Zárójelben a heti óraszámok láthatóak.)

A foglakozásokra való jelentkezésről előzetes igényfelmérés készül, ennek a formája: Google-forms kérdőív (kiküldés: 2025. február 24.), kitöltésének határideje: 2025. március 3.  

Az igények alapján az iskolavezetés összeállítja a tantárgyi blokkokat, és erről tájékoztatja az osztályfőnököket, a tanulókat és a szülőket. Ezzel egy időben az iskola minden tanulónak kiadja a foglakozásokra való jelentkezési lapot 2025. április 7-ig. 

A kitöltött és aláírt jelentkezési lapokat az osztályfőnöknek kell leadni, határideje: 2025. április 16

A foglalkozásokkal kapcsolatban a következőkre hívjuk fel a szülők figyelmét:

Ha a tanulót – kérelmére – felvették a szabadon választott tanítási órára, a tanítási év végéig, illetve, ha a tanítás év vége előtt befejeződik, az utolsó tanítási óra befejezéséig köteles azon részt venni. A szabadon választott tanórai foglalkozást az értékelés és minősítés, a mulasztás, továbbá a magasabb évfolyamra lépés tekintetében úgy kell tekinteni, mint a kötelező tanítási órát. A szülőnek, és a tanulónak írásban nyilatkoznia kell arról, hogy a szabadon választott tanítási órákra történő jelentkezés ezen jogkövetkezményeit tudomásul vette.

Az iskola minden év április 20-áig felméri, hogy hány tanuló, milyen szabadon választott tanítási órán kíván részt venni. A tanulónak, illetve kiskorú tanuló esetén a szülőnek írásban kell bejelentenie, amennyiben a tanuló a következő tanítási évben nem kíván részt venni a szabadon választott tanítási órán, illetve jelentkezni kíván a szabadon választott tanítási órára. A tanuló a tanév során két alkalommal (szeptember 1-30., január 20-31.), az intézményvezető engedélyével módosíthatja választását.

11. évfolyamon a természettudományos tárgyakat (biológia, fizika földrajz, kémia) heti 3 órában, a többi választott tantárgyat az alapórán felül heti 2 órában tanítjuk. Amennyiben a tanuló nem vesz fel természettudományos tárgyat, úgy kötelezően fel kell vennie a természettudomány nevű tantárgyat heti 2 órában.

12. évfolyamon valamennyi választott tantárgyat heti 3 órában tanítjuk, kivéve a matematikai irányultságú osztály esetében a matematika tantárgyat, amely az alapóraszám felett heti plusz 2 órát jelent.

A tanuló heti óraszáma nem lépheti át a heti 36 órát, ezért maximum kettő tantárgy felvétele lehetséges. Matematika irányultságú osztályban a matematika specializáció heti 2 órája mellett így már csak egy tárgy választható.