Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola

HAT-KP-1-2023/1-000728
Történelmi és természeti örökségünk Erdélyben

Történelmi és természeti örökségünk Erdélyben (HAT-KP-1-2023/1-000728) pályázat keretein belül a 7.B osztállyal 5 napot töltöttünk Székelyföldön, felkeresve számos csodálatos természeti, történelmi, kulturális látnivalót.

 

A kirándulás eseményei:

 

1.nap Teljes létszámban elindultunk 6:00-kor Székesfehérvárról. A déli órákban megtörtént Nagyváradon a városnézés: megtekintettük a püspöki palotát, a Szent László székesegyházat, sétáltunk a főtéren. Megérkeztünk 7 órakor Nyárádszentlászlóra, elfoglaltuk a szállást, megismerkedtünk vendéglátóinkkal. A szállás kényelmes és igényesen fenntartott faházakban történt. A vacsora elfogyasztása után 10 órakor nyugovóra tértünk.  

 

2. nap 9 órakor a reggelit követően autóbuszos kirándulás következett Segesvárra. Megtekintettük a középkori óvárost, majd tovább utaztunk Fehéregyházára, ahol 1849. július 31-én Petőfinek nyoma veszett. A múzeum és emlékhely megtekintése után megálltunk Petőfi vélt halálának helyszínén is, valamint megtekintettük Petőfi utolsó estéjének színterét is. Farkaslakán felkerestük Tamási Áron sírját. Este a megérkezés után 10 óráig közösségi programok zajlottak.

 

3.nap  A reggelit követően 9 órakor indultunk. Ezen a napon természeti látnivalókkal találkozunk, így a földrajzi ismereteket tudtuk bővíteni Erdélyről. Feljutottunk a Békás-szoroshoz majd a Gyilkos-tónál sétáltunk a tó partján. Útközben megálltunk a Bucsin-tetőn, majd Gyergyószentmiklóson az örmény erődtemplomnál. Hazafelé a Libán-tetőn keresztül vágtunk és pihenőt tartottunk a Zetelakai- víztározónál. Megálltunk Korondon, ahol az állandó kézműves kirakodóvásárban emléktárgyak vásárlására nyílt lehetőség. Itt kerestük fel a munkái alapján méltán híres Józsa Jenőt műhelyében. Este értünk vissza a szállásra, ahol a vacsorát követően átbeszéltük a nap eseményeit. Estére a házigazdák egy fogadást adtak tiszteletünkre, illetve tanulóink a helyi gyerekekkel is játszhattak, beszélgethettek. (Helyi iskolai csoportot nem tudtunk szervezni, mert a tavalyi évben megszűnt az iskola a faluban.)

 

4. nap Délelőtt és kora délután gyalogtúrát tettünk a közeli Bekecs tetőre. Autóbusszal felmentük Nyárádselyébe, ahonnan hat kilométeres gyalogúton jutottunk fel az 1080 m magas Bekecs-tetőre, ahonnan egyszerre lehetett látni a Nyárád és a Küküllő völgyét. Végigjártuk a stációkat, a tanulók beszámolót hallottak ennek jelentőségéről. A gyalogút során kézzelfogható közelségbe került a legeltető, állattartó életmód az esztenákon. Délután meglátogattuk szállásadó falunk híres Árpád-kori templomát, meghallgattuk a helyi nyugalmazott plébános idegenvezetését, majd kézműves foglalkozást végeztünk a táborban: házigazdánk beszélt a szövésről, fafaragásról azok eszközeiről, a tanulók pedig aktívan részt vettek a kürtőskalács készítésében, amelyet vacsorára fogyasztottunk el.

 

5. nap Reggeli után 8 órakor elindultunk haza. Útközben meglátogattuk Marosvásárhelyen a Kultúrpalotát. Pihenőt a Király-hágón tartottunk majd fél 8-kor érkeztünk Székesfehérvárra.

Az értékelő órán a friss élmények hatását tártuk fel, áttekintettük a legfontosabb eseményeket csoportmunkás formában.

Gőzse Attila, csoportvezető

61
71
81
91
11
21
31
41
51