Hosszabb kihagyás után, 2025 őszén a Howmet Alapítvány anyagi támogatásával és az Alba Innovár digitális élményközpont szervezésében élesztették újra a korábban hagyományos Ökolimpia versenyt.
A Teleki Blanka Gimnáziumban 7. -8. évfolyamos csapata a 2025 őszén megrendezett Ökolimpia programon nagyszerű teljesítményét nyújtott. A csapat a középiskolás korosztályban a kiemelkedő, 2. helyezést ért el, amellyel több mint kétmillió forintos támogatást nyertek. A diákok egy nyolc állomásból álló versenypályán mérhették össze elméleti és gyakorlati környezetvédelmi, fenntarthatósági tudásukat. A siker elismeréseként az intézmény környezetbarát fejlesztésben részesült, intelligens hulladéktárolók, és kémia és fizika tantárgyhoz kapcsolódó mérőeszközök beszerzésére nyílt lehetőség.

A tantermekben elhelyezett tárolók lehetővé teszik, hogy érintésmentesen és szelektíven gyűjthessük a hulladékot, így a műanyag és a nem szennyezett papír elkülöníthetjük a kommunális hulladéktól.

A vásárolt két darab spektrofotométerrel pedig többek között környezetvédelmi méréseket végezhetnek a tanulók, Az eszköz egy olyan optikai mérőműszer, amely a fény intenzitásának változását méri, miközben az áthalad egy anyagon (például oldaton). A készülék a vizsgálja, hogy az adott anyag mely hullámhosszúságú összetevőket, milyen mértékben nyel el. Kémia tantárgyhoz kapcsolódva oldatkoncentrációkat határozunk meg vele. A meghatározáskor a reagens hozzáadásával az oldat színes lesz, mely koncentrációtól függően intenzívebb vagy halványabb. A fényelnyelés mértékének mérésével a koncentráció határozható meg. Ennek alapján az eszköz alkalmas pl. a medence vagy az ívóvíz klórtartalmának, különböző természetes vizek nitrát és foszfáttartalmának meghatározására is, mellyel következtetni lehet az élővíz szennyezettségére. A fizikai tantárgy esetén a fénytan témakörhöz kapcsolódóan, a fényelnyelés demonstrálására, egy ismert és egy ismeretlen fényforrás erősségének összehasonlítására használhatjuk.

A vásárolt eszközök hasznosíthatóságáról 2026. április 29-én bemutató foglalkozást tartottunk, melyre a támogatókat is meghívtuk.

Kiss Ildikó (biológia-földrajz-kémia munkaközösség vezető, MTMI koordinátor)
